Anasayfa / Backlink / Backlink Nedir, Nasıl Alınır ?

Backlink Nedir, Nasıl Alınır ?

Günümüzde arama motoru lideri google tarafından yapılan tüm güncellemelerde kim ne derse desin en önemli kriter olma özelliğini kaybetmemiş ve hiç bir zaman kaybetmeyecek tek değer şühesiz backlink olacaktır. Backlink konusunda bir tek google’ın elini kolunu bağlayan şey malesef rakiplerin diğer web sitelerine kalitesi ve  kötü backlink aldırıp onları sıralamadan düşürmek…

Backlink Nedir ?

Backlink kısaca web sitelerinin sıralamasını olumlu yada olumsuz bir şekilde değiştiren arama motorlarının kriterlerinden birisidir. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin malesef rakip firmaların diğer firma web sitelerine yapmış oldukları anti seo yani sıralamadan düşürmek için rakip web sitelerine çalışma yaptıkları kalitesiz backlink saldırıları malesef çözümlenemeyecek. Her ne kadar disavow gibi kötü backlinklerin google tarafından silinmesi olayı olsada yara alan bir web sitesi kötü linkler silinse dahi tekrar düzelmesi zor oluyor. Sürekli birisinin seo analiz platformları kullanarak anlık, gün gün acaba kötü backlink saldırısı yapıldımı diye kontrol etmesi gerekiyor ki bu tarz analiz platformları malesef tüm alınan backlink listelerini gösteremiyor.

Günümüzde malesef bu olaya hala bir çzüm getirilmiş değil. Bu olaylardan etkilenme yüzdesini en minimuma getirmek için web sitenizi çok güçlü ve otoriter bir pozisyona sokmanız lazım. Başla çözüm yok.

 

Backlink Paketlerine Güvenmeyin

Piyasada satılan backlink paketleri web sitenize yarardan çok zarar sağlıyor. Bu zararın 2 büyük nedeni var. Bunlar ise;

  • Sayı olarak çok yerden ve birden backlink almak
  • Kalitesiz web sitelerinden backlink almak

Web siteniz yıllanmış eski bir domain yada bir web sitesi olsada 20 ayrı yerden backlink almanız web sitenize yarardan çok zarar getirecektir. Öncelikle seo paketi almak istediğiniz paketin içindeki web sitelerinin url adreslerini mutlaka alın. Bu url adresilerini piyasada paralı hizmet veren seo araçlarından birini satın alarak öncelikle backlink almayı düşündüğünüz yeri analiz edin. Gerçekten web site değerleri düzgün ve kaliteli bir platformmu diye.

backlink

Sayı olarak çok sayıda yerden backlink kesinlikle almayın. Siteniz 30 senelik site dahi olsa, yıllanmış diye tabir edilen bir domain yada web sitesi denilsede 20 tane yerden aynı anda alınan backlink sitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Seo araçlarında düzgün ve kaliteli olarak gördüğünüz 2-3 siteden alınan backlink emin olun 30 siteden alınan backlinkten web sitenize daha çok yarar sağlayacak, en önemlisi siteniz sonradan düzelmesi imkansız olan bir spam pozisyonuna girmeyecek ve sıralamalardan belkide kaybolmayacaktır. Tam aksine 1 ay içinde tespit ettiğiniz 1-2 kaliteli web sitesinden aldığınız backlink sizi sıralamada belkide yükseltecektir.

 

Backlink Kontrollerini Nereden Yaparım ?

Bir web sitenin backlinklerine bakmak için sizlere tavsiyede bulunacağımız 2 majör platform bulunmata. Bunlar;

    1. Ahrefs
    2. Majestic

Majestic başta parasız hizmet veriyordu ve bir çok backlink kontrolü yapan yerler burayı kullanmaktaydı. Sonrasında paralı oldu ve insanların büyük bir bölümü ahrefs platformuna kaydı. Ahrefs tabiki tüm linkleri ücretsiz olarak sunmuyor ama büyük bir bölümünü yine insanlarla paylaşıyor. Her iki platforma google üzerinden arama yaparak ulaşabilirsiniz. Her iki seo aracı da ücretlidir.

 

Backlink Nerelerden Alınır ?

Öncelikle piyasada bizce yanlış bilinen bir hususu belirtmek isteriz ki oda şu: alacağınız backlinkleri anahtar kelimenizle ve sektörünüzle alakalı yerlerden alın yalanı…

Kesinlikle katılmıyoruz. Alacağınız backlinkte tek kriter aldığınız web sitenin kalitesidir. Sektörünüzle alaksı olması kesinlikle gerekmez. Çok sayıda test ettiğimiz ve sıralamalarda 1. olan bir çok web sitesinin backlink kısmını incelediğimizde bir tane bile sektörü ile alakalı backlink yok. Ama web sitesi kelimesinde lider konumda.

Backlinklerinizi kaliteli yerlerden ve seo araçlarında analiz ettiğiniz ve bu şekilde bulduğunuz web sitelerinden alınız. Kendi web sitelerinizden dahi alabilirsiniz. Piyasada bizce yanlış bilinen bir başka kanı ise aynı IP’de bulunan web sitelerinden alınan backlinklerin değersiz olduğu. Kesinlikle böyle bir durum olmadığını, birebir kendimizin oluşturduğumuz aynı ip’de bulunan bir çok web sitemizden, aynı ip’de bulunan diğer web sitemize aldığımız 3-5 backlink ile kelimesinde zirvede olan bir çok örneğimiz mevcuttur.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Bir çok kişi tarafından yanlış bilinen husulara değinmişsiniz. Gerçekten başarılı buldum makalenizi. Tebrik ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.