Anasayfa / Seo / Seo Teknikleri Nasıl Uygulanır ?

Seo Teknikleri Nasıl Uygulanır ?

Seo Tekniği Nedir ?

Seo’yu gözünüzde büyütmeyin. Aslında yapılması gerkenler atla deve değil. Her ne kadar google algoritmasının 200 kriterden fazla özelliği olduğu belirtilsede bir çok madde birbiriyle bağlantılı. Yani birşeyi yaptığınızda otomatik olarak belkide 200’ü aşkın kriterden 5’ini birden yapmış oluyorsunuz.

Öncelikle temiz ve 0’dan bir site nasıl yaratılır ve sonrasında hangi seo teknikleri uygulanır biraz bunlardan bahsedelim. Kaba taslak söylemek gerekirse öncelikle bir domain seçiyoruz. İsimtecil firması domain konusunda gerçekten çok hızlı ve lider konumda diyebiliriz. Web sitesine üye olup kredi kartı kullanarak bir domain alabilirsiniz. Tercihimiz tabiki önce com, sonra net olacaktır. Seo konusunda org’u deneyimlerimizden dolayı pek tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine neredeyse com uzantısı kadar etkili gen.tr tavsiye edebiliriz. Fakat isimtescil’den gen.tr almak için google arama motoruna “isim tescil gen.tr” yazmanız yeterli. Kısaca siteye üye olsanızda ve login olsanızda gen.tr uzantılı bölüm göremiyorsunuz malesef. Bunun için biraz önce de dediğimiz gibi google arama yerinden üstteki şekilde arama yapabilirsiniz. Çıkan sonuçtan zaten isimtescil‘e login iseniz otomatik olarak gen.tr uzantılı domain alabiliyorsunuz bu şekilde…

Sonrasında web sitesiniz bağlı bulunduğunuz hosting üzerinde wordpress tabanlı olarak kurabilirsiniz. Hosting olarakta natro’yu önerebiliriz. Sınırsız paylaşımlı hosting olarak dilediğiniz kadar web sitesi açabilirsiniz. 2019 fiyatlandırmasına göre yıllık 100 dolar gibi bir ücretti. Tema yeni nesil temalardan olursa sizin yararınıza olacaktır. Size en büyük tavsiyemiz hangi temyı kullanacaksanız mutlaka parayla satın alınız. İnternetten 50 dolar vermemek için download ettiğiniz bir çok tema içinde gizli reklamlar veya zararlı yazılımlar içeren virüsler bulunmakta. Bu web sitesini kurduğunuzda otomatik olarak hem o siteye hemde hostingin içinde barındırdığınız diğer sitelere bu zararlı yazılımlar virüs olarak bulaşabilir, tavsiye etmiyoruz.

seo teknikleri nedir

Sonrasında wordpress kurulumu yapılan ve beğendiğiniz temanın tanıtıldığı web sitesinde sadece gerekli olan 2 eklentiyi eklemeniz yeterlidir. Birincisi classic editor, ikinisi ise yoast eklentisi olacaktır. Bu eklentilerden yoast nasıl kullanılır, bununla ilgili internet üzerinden bir çok makaleye rastlayabilirsiniz. Sizlere tek diyebileceğimiz, yoast üzerinden yapılması gerekli olan şey sitemap tanıtmak, her sayfa yada yazıda başlık ve açıklamalarrı girmek ve tools yazan yere basarak file editor kısmında bir robots.txt yaratmak. Bu arada oluşturduğunuz yazılara etiket oluşturmayı google genellikle spam olarak gördüğü için tavsiye etmiyoruz. Oluşturduğunuz makalelerde (yazılarda) yada sayfalarda 1 adet H1 ile bir kaç adet h3 kullanmanız tavsiye edilir. Bu makalelerin içinde önemli olduğunu düşündüğünüz kelimeleri bold yani kalın olarak işaretleyebilirsiniz. O makalede yükselmek istediğiniz kelimeleri 400-500 kelimelik bir yazıda 3-4 kez kulanabilirsiniz. Ne çok az kullanın nede çok fazla.

Yoast üzerinden sitemap, robots.txt ve tüm yazı ve sayfaların başlık ve açıklamalarını girdikten sonra ve yazı ile sayfalarınızı oluşturduktan sonra gelelim siteye uygulanacak seo teknikleri hakkında bilgilere…

Seo Yaparken Uygulanması Gereken Seo Teknikleri

Web sitesi oluşturduktan ve siteye son halini verdikten sonra web sitesi google webmasters’da tanıtılır yani doğrulanır. Öncelikle bunu yapmak için sol üstte “mülk ekle” ye basın ve açılan menü’de sağ taraftaki bölüme web sitenizin http://www.siteismi.com şeklinde ismini girin. Doğrulamak için google dosyasını masa üstüne indirip o dosyayı FTP programınızla bahsi geçen web sitesinin ana dizinine girip dosyayı ana dizine atın. Sonrasında doğrula yazan yere tıklamanız yeterli. Arkasından webmasters üzerinden önceden oluşturulan sitemap adresi webmasters’ın ilgili yerine girilir. Yoast ile bunu yaptığınızda ekleyeceğiniz bu uzantı sitemap_index.xml şeklindedir. Webmasters’da yapılması gereken bir başka şeyde sayfadaki seçeneklerin içinde “uygulancak ülke” kısmında Türkiye’yi seçmek. Bunun elzem olarak webmasters’da yapılması gereken başka bir şey yok.

site dışı seo yapmak

Teknikler Nasıl Uygulanır ?

Bu işlemlerin ardından 1 hafta kadar beklenip google arama motoruna gelip kutucuğa site:siteniz.com olarak aratın.Sayfanız index almışsa yavaş yavaş backlink işlemlerine geçebilirsiniz. Backlinkleri sayı olarak abartmayın. Bazen 10 adet alınan kaliteli backlink belkide 100 adet alınan orta halli yerlerden çok daha etkili olabilir. Çok güvenilir yerlerden backlink alın. Sayısal olarak az ama çeşitli yerler. Sadece türk web siteleri değil bir okadarda yabancı web sitelerinden de backlink almak sitenizi rakiplerinize nazarn daha avantajlı kılar.

Backlink alırken aldığınız backlink adreslerini sosyal medya’da paylaşınız. Bu sizin sitenize trafik sağlayacaktır. Sayfanızda yazacağınız sayfa ve yazıların kelime uzunluğu 300 ile 1000 arasında olabilir. Konuyla ilgili olarak içerikte geçen farklı kelime sayısı ne kadar fazla ise google ve diğer arama motorlarının gözüne okadar girersiniz. Bir wordpress tabanlı web sitesinde ortalama minimum 10 yazı oluşturulması tavsiyedir. Aynı şekilde 3-5’de sayfa oluşturulması yine gereklidir. Siteniz aylar sonra ilk sayfa sıralamasına girse bile oluşturacağınız makaleleri girmeyi kestiğinizde zamanla yine sıralamadan inersiniz. Bu yüzden sürekli olarak ayda mimium 2 yada 3 yazı oluşturmayı ihmal etmeyin.

Eğer düzgün yerlerden backlink aldıysanız yaklaşık 1 ay içinde kelimeniz çok aşırı zorluı bir anahtar kelime değilse ve backlink aldığınız yerler doğru yerler ise sonuca varmanız mümkün olabilir. Web sitemizde backlink olayını daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Web sitemizin arama yerine backlink yaparak bu konu hakkında ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

Sizlere site içi ve site dışı (ona page & off page) çalışmalardan yüzeysel de olsa bahsetmeye çalıştık…

Not: WordPress için optimizasyon adına kullanılan eklentileri tavsiye etmiyoruz. Bilginize !

Legal Teknikler

Legal teknikler kısaca sayfanın sahibinin backlink verildiğinden haber olan web siteleridir.

İllegal Teknikler

İllegal teknik ise sayfa sahiplerinin backlink olaylarından haberi yoksa bu teknik illegaldir. Günümüzde tabiki bir çok web sitesi bilerek ve isteyerek yorum kısmını açık bırakır ki sayfasına daha fazla ziyaretçi gelsin ve web sitesi değerlensin diye. Hal böyle iken backlink için sayfayı kullanan kullanıcılarda nasibini almaktadır. Bu teknik yarı illegal olsada bir çok backlink avcısı tarafından hala kullanılan bir yöntemdir. Bahsettiğimiz teknik yorum backlink olarak ta adlandırılabilir.

site için seo nasıl yapılır

Tam illegal teknik ise bir takım hack işlemleri ardından web sitesinin içine sızdırılan, site sahiplerinin haberi olmadan kodların içine web sitesi yerleştirme işlemdir. Bunun bilinen ismi ise hacklink’tir. Kesinlikle tavsiye etmediğimiz yöntemler arasındadır.

Backlink alacaksanız mutlaka anahtar kelimeniz ile ilgili aynı sektörden web sitelerden bunu gerçekleştirmeniz önemli değildir. Bazen konu olarak hiç alakası olmayan bir web sitesidnen alınan bir backlink çok işe yarayabilir. Burada tek önemli nokta backlink alınan web sitesinin kalite değerleridir. Google arama motoruna site analiz yazarak bu tarz web sitelerinin kalite değerlerini tam sonuç alınmasa bile yakın sonuçlarla test edebilirsiniz. Yine web sitemizin arama bölümüne gelerek site analizi yazmanız yeterlidir. Site analizi konusunda yazılarımızı okuyabilir konuyla ilgili daha detaylı bilgilenebilirsiniz.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Harika bir yazı olmuş, tebrik ederim sizi, bundan sonra burayı sıkça takip edeceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.